Mini warsztaty plastyczne - mydełka glicerynowe
Rozpoczynamy nowy cykl z pomysłami na mini warsztaty plastyczne, które można przeprowadzić zarówno z grupą dzieci, jak i dorosłych.
Pierwsza propozycja to mydełka glicerynowe.
Potrzebne produkty:
- gliceryna kosmetyczna - gliceryna w stanie stałym, przeznaczona do produkcji mydeł. Do kupienia w sklepach internetowych specjalizujących się w takim asortymencie.
- barwnik - dedykowany do produkcji mydełek lub spożywczy (ewentualnie można zakupić gotową glicerynę w kolorze)
- olejki zapachowe
- brokat (najlepiej kosmetyczny)
- foremka najlepiej silikonowa (może być do ciastek)
- nożyk
- tacka
- dwa garnki do rozpuszczenia gliceryny w kąpieli wodnej
-. drewniany patyczek do mieszania
- celofan do zapakowania
Wykonanie:
1. Glicerynę podgrzewamy w kąpieli wodnej, aż do rozpuszczenia. Nie może się zagotować.
Aby otrzymać kolorową glicerynę do przejrzystej bazy dodajemy odrobinę (nie może być zbyt dużo, aby gotowe mydełko nie barwiło skóry) barwnika i dokładnie mieszamy.
Jeśli chcemy pociąć ją w paski, wlewamy do jakiegoś naczynia (np pudełko po lodach) i odstawiamy do stężenia.
TIP dla osób organizujących warsztaty "w terenie", niemających dostępu do kuchenki - warto zakupić kosmetyczny podgrzewacz do parafiny. Jest lekki, można go postawić i podłączyć w dowolnym miejscu. Po skończonych warsztatach urządzenie zamykamy, a glicerynę, która zostanie w naczyniu można wykorzystać ponownie.
2. W czasie, gdy gliceryna się rozpuszcza, przygotowujemy foremki.
3. Jeżeli w mydełkach mają być zatopione kolorowe "kwadraciki" rozdajemy uczestnikom warsztatów paski kolorowej gliceryny oraz nożyki. Glicerynę należy pociąć na małe kwadraciki i umieścić w foremce.
TIP dla osób organizujących warsztaty - warto zaopatrzyć się w papierowe tacki gastronomiczne. Posłużą jako podkładka do cięcia gliceryny i można na nich napisać imię dziecka, aby nikt nie miał wątpliwości, gdzie jego mydełko ;)
4. Na pokrojone kawałki kropimy kilka kropel olejku zapachowego oraz posypujemy brokatem.
5. Całość staramy się "wymieszać", aby aromat oraz brokat nie znajdowały się tylko w górnej warstwie mydełka, lezc były rozprowadzone w miarę równomiernie.
6. Wlewamy rozpuszczoną, przejrzystą bazę (najlepiej, jeśli zrobi to ktoś dorosły).
7. Odstawiamy do ostygnięcia i stężenia.
8. Wyjmujemy z foremek i pakujemy w celofan.
Czas tężenia gliceryny jest stosunkowo krótki, choć zależy oczywiście od temperatury otoczenia.
Również cały proces tworzenia mydełek nie trwa zbyt długo, więc warsztaty można ze spokojem zaplanować na spotkanie trwające 2 godziny, aby oprócz warsztatów móc przeprowadzić jeszcze inne zajęcia czy zabawy.
Powyższy przepis jest uproszczony. Jeżeli ktoś chciałby się zająć produkcją mydełek na poważnie odsyłam do stron lub kursów poświęconych tej tematyce.
Powyższy przepis jest uproszczony. Jeżeli ktoś chciałby się zająć produkcją mydełek na poważnie odsyłam do stron lub kursów poświęconych tej tematyce.
0 comments